TEST YAYINI


XVI. Saraybosna Uluslararası Kitap ve Eğitim Malzemeleri Fuarı

Yurtdışı Çalışma Raporları

Dış Görev Raporu

XVI. Saraybosna Uluslararası Kitap ve Eğitim Malzemeleri Fuarı
21-26 Nisan 2004 - Bosna-Hersek Federasyonu Saraybosna

Hazırlayanlar:
Dr. Aytekin Yılmaz Halil Takavcu Cahit Tan Şevkiye Tükenmez
yayimlar@kultur.gov.tr

1. Fuarın Adı :

XVI. Saraybosna Uluslararası Kitap ve Eğitim Malzemeleri Fuarı (Sarajevo Fair Books and Appliances)

2. Fuarın Yeri ve Tarihleri:

Bosna-Hersek Federasyonu – Saraybosna – 21-26 Nisan 2004

3. Fuara Katılanlar:

Almanya, Avusturya, Bosna-Hersek, Fransa, Hırvatistan, İngiltere, İran, İtalya, Sırbistan ve Karadağ, Slovenya ve Türkiye’den yayınevleri, kurum, kuruluş ve temsilciler

4. Fuara Katılan Türk Delegasyonu Temsilcisi Kuruluşlar:

“XVI. Saraybosna Uluslararası Kitap ve Eğitim Malzemeleri Fuarı”na T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı adına Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Dr. Aytekin YILMAZ, Genel Müdür Yardımcısı Halil TAKAVCU, Şube Müdürü Cahit TAN ve Mütercim Şevkiye TÜKENMEZ katılmıştır.

5. Fuar Süreci ve Fuar Hakkında Kısa Bilgi Notu:

“Centar Skenderija Sarajevo” ve ülkenin en büyük kitap dağıtımcısı TKD Şahinpasiç tarafından organize edilen Saraybosna Uluslararası Kitap ve Eğitim Malzemeleri Fuarı, 21 Nisan 2004 Çarşamba günü Bosna-Hersek Başbakan Yardımcısı ve Kültür ve Spor Bakanı Gavrilo Grahovac tarafından resmen açılmıştır.

Saraybosna Kitap Fuarı’nda Türkiye Standı

Bakanlığımız fuara ülkemizin dil, kültür, edebiyat, tarih, sanat, turizm vb. yönleriyle tanıtımına ve Bosna-Hersek Federasyonu ile mevcut ilişkilerimizi güçlendirmeye katkıda bulunmak amacıyla ülkemizde bulunan 25 yayınevi, kurum, kuruluş, dernek, vakıf ve üniversiteden sağlanan ve Bakanlığımızca yayımlanan yaklaşık 500 çeşit yayın ile katılmıştır. Toplam 27 m²’den oluşan standımızda kitaplar edebiyat, çeviri, sanat, el sanatları, arkeoloji, mimari, tarih, tanıtım, çocuk kitapları gibi konu gruplarına ayrılarak sergilenmiştir.

Fuar süresince yoğun bir ziyaretçi akınına uğrayan Türkiye Standında ilgi özellikle Osmanlı tarihi ve mimari anlayışı, Türkiye Cumhuriyeti tarihi ile Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, şehir tanıtım kitapları, geleneksel el sanatlarımız gibi konuları içeren kitaplar ile edebi çevirilere yönelik olmuştur. Türkçe öğrenimine yönelik Boşnakça ya da İngilizce hazırlanmış dil bilgisi kitapları ile Türkçe-Boşnakça sözlüklere de talep vardır.

Turistik amaçlı olarak ülkemize gelmek veya ülkemizi daha yakından tanımak isteyen ziyaretçilere İngilizce ve Almanca turizm broşürleri ile afişler bol miktarda dağıtılmış olup, başta İstanbul, Antalya ve Bursa olmak üzere şehir kitapları fuar süresince ziyaretçilerin ilgi odağı olmuştur.

Yayın Tanıtım Etkinlikleri

Kitap Fuarı süresince düzenlenen çeşitli imza günleri, programlar, sempozyum ve etkinlikler çerçevesinde, standımızda sergilenen kitaplar hakkında sunulan ve ülkenin gazete, radyo ve televizyonlarında yayınlanan programda Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Dr. Aytekin Yılmaz tarafından standımızda sergilenen yayınlar hakkında genel bilgiler verilmiş, Atatürk/ Ottoman Civilization/ Yunus Emre/ Türk El Sanatları kitapları ile, Balkan ülkelerinde yoğun bir ilgi ile okunan ve Bakanlığımızca yurt dışından satın alınarak yayımı desteklenen Orhan Pamuk’un “Die Weisse Festung” (Beyaz Kale) adlı kitabının Almanca çevirisinin tanıtımı yapılmıştır.

Ottoman Civilization’a “En İyi Kitap” Ödülü”

Fuar organizatörleri Centar Skenderija Sarajevo ve TKD Şahinpasiç kurulu tarafından yapılan değerlendirmede, Bakanlığımızca yayımlanan ve Prof. Dr. Halil İnalcık ve Prof. Dr. Günsel Renda’nın editörlüğünde yayına hazırlanan ve standımızda sergilenen “Ottoman Civilization” adlı kitabımız “Uluslararası Program Çerçevesinde En İyi Yayın” ödülüne layık bulunmuştur. İki ciltten oluşan ve 800 fotoğrafla desteklenen eser Osmanlı İmparatorluğu’nu tarihi, bilimsel, kültürel ve sanatsal yönleriyle ele almaktadır

Balkanlarda Türk Yazarlar

Ülkemizde yayımlanan ya da ülkemiz kültürü ve edebiyatına ilişkin çok çeşitli kitaplara ilgi, Ayşe Kulin ve Orhan Pamuk gibi yazarlarımızın eserlerinin, çeşitli yayınevleri tarafından Boşnakça, Sırpça ve Hırvatçaya çevrilmesiyle de kendini göstermektedir. Bosna-Hersek’ten “Bosanska Riyec”yayınevi Ayşe Kulin’in, Sırbistan ve Karadağ’dan “Geopoetika” ve Hırvatistan’dan “Vukovic & Runjic” yayınevleri ise Orhan Pamuk’un eserlerini çevirerek yayımlamışlardır. “Vukovic & Runjic” yayınevi, Orhan Pamuk’un “Kara Kitap” adlı eserinin Hırvatça çevirisini de kısa süre içerisinde piyasaya sürme çalışmalarına devam etmektedir.

Sonuç

Bosna-Hersek Federasyonu yaklaşık 3,5 Milyon nüfusa sahip olup, başkent Saraybosna’da 500.000 kişi yaşamaktadır. Fuar organizatörü Centar Skenderija Sarajevo tarafından yapılan açıklamaya göre Saraybosna Kitap ve Eğitim Malzemeleri Fuarı’nda 30.000 kişi kitaplarla buluşmuş, 400.000 adet kitap satışı gerçekleşmiştir.

Ülkemizin tarihi ve kültürel zenginliklerini tanıtan ve fuar süresince Türkiye Standında sergilenen kitaplar ise, Saraybosna’da bulunan Türk Kültür ve Enformasyon Merkezi kütüphanesinde değerlendirilmek üzere Saraybosna Büyükelçiliğimize teslim edilmiştir.

6. Toplantı Dokümanları:

Prof. Dr. Halil İnalcık ve Prof. Dr. Günsel Renda’nın tarafından yayına hazırlanan ve “Ottoman Civilization” adlı kitabımıza verilen “Uluslararası Program Çerçevesinde En İyi Yayın” ödülü sertifikası

İçerik Görüntülenme Sayısı

Bu sayfa 389 kez gösterilmiştir.